Penelopé retrospektív - Socfest

Penelopé retrospektív

Olvasási idő: 2 perc

Vajon hogyan élte meg Odüsszeusz felesége hites urának hazatérését? A Kompánia Színházi Társulat előadása Penelopé szemszögéből vizsgálja az Odüsszeia történetét. Az eposz főhőse hazatérésekor egyszerűen felakasztatott tizenkét szolgálólányt, mint a ház árulóit. Penelopét nem hagyja nyugodni a halott lányok síron túli vádja. A közönség december 5-én és 6-án nyolc órától tekintheti meg a művet az Artus Kortárs Művészeti Stúdióban.

Penelopé fotóA retrospektív kiállítás ezeknek a rém – álomképeknek a tárlata képzőművészet, színház és koncert mezsgyéjén. Akasztófahumor, játék és csipke kíséretében a különböző női létezési formákat és a túlélés stratégiáit kutatja.

“…kékorrú hajó tartókötelét odakötve

egy magas oszlophoz, jól meghurkolta a kamrán,

jó magasan kifeszítve: a lábuk földre ne érjen.

Így, egymás mellett a fejükkel, függtek a lányok,

hurkokkal nyakukon, hogy vesszenek el nyomorultul.

Lábukkal még rángtak, nem sokat, egy kicsikét csak.”

Odüsszeia, Huszonkettedik ének (Devecseri Gábor fordítása)

A Kompánia Színházi Társulatról:

„Gya­ko­rolj, mint a régiek, hogy az újat meg­ra­gad­hasd” – mondja Zeami mes­ter, és mi vele együtt vall­juk, hogy művé­sze­tünk nem más, mint a régiek foly­ta­tása. Értjük ezt a nép­ha­gyo­mány, a külön­böző szín­házi, zenei hagyo­má­nyok foly­ta­tá­sán, mely­ben a közös­ség fon­tos sze­re­pet ját­szik.

penelope1A társulatnak a szín­házi for­ma­nyelv meg­újí­tá­sára tett kísér­le­te­it az erő­sen moz­gásra épülő, a szö­ve­get mégis meg­tartó, zenei köz­pontú dra­ma­tur­gia jel­le­mzi. Kol­lek­tív dra­ma­ti­zá­lás­sal, imp­ro­vi­zá­ci­ók­ból épít­ik fel jele­net­so­ra­ikat, hasz­nálva a taní­tási dráma esz­kö­zeit. Szim­bó­lu­mo­kat kere­snek, amelyek híd­ként kötik össze a tudat­alatti mélységeit a hét­köz­napi világ­gal.

A tagok közül töb­ben taní­ta­nak az őket is felnevelő Mezei Mária Alap­fokú Művé­szeti Isko­lá­ban és zenél­nek az Angara színész-zenekarban. Útke­re­sé­sük ered­mé­nye­képp lét­re­jött a Back to Babi­lon Nem­zet­közi Stú­dió is, mely­ben több kül­földi tár­su­lat műkö­dik közre.

Előadók: Ferencz Krisztina, Kemény Rozália, Mayer Zita, Szalay Henrietta

Zene: Lukács László, Heppes Miklós, Makkai Dániel

Alkotótárs: Lukács Máté, Mészáros Ágnes, Sona Bellerová

Fény: Lukács Sebestyén

Rendező: Lukács László9

 

Előadások időpontjai: 2014. december 5., 6. 20:00

Helyszín: Artus Kortárs Művészeti Stúdió – 1116, Budapest Sztregova utca 7. (Fonó Budai Zeneház melletti gyárépület)

 

jegyfoglalás: info@artus.hu

További információk: www.artus.hu