A Magyar Mozdulatművészeti Társulat idén ünnepli fennállásának 20. jubileumát. Ez alkalomból a Társulat több nagy sikerű előadása lesz ismét látható három napon át, 2016. április 9. és 11. között a Bethlen Téri Színházban.
A Magyar Mozdulatművészeti Társulat a mozdulatművészet, a száz éves hagyományú modern tánctörténeti „hungarikum” megtestesítője a táncszínpadokon. A társulat Fenyves Márk és Pálosi István 1991 óta folyó kutatási, pedagógiai és művészeti munkásságának fontos állomásaként 1995-ben alakult, Még 1 Mozdulatszínház néven.
Az elmúlt húsz évben több mint 20 bemutatót és közel ezer előadást láthattunk tőlük, amelyeket 70 táncművész, 5 koreográfus, 20 alkotó – fotó-, videó-, vizuális művész, jelmeztervező, zeneszerző, író, dramaturg – segítségével hoztak létre. Művészeti munkájukat számtalan rangos díjjal jutalmazták, köztük olyan fontos szakmai elismerésekkel, mint a Magyar Táncművészek Szövetségének Táncművészetért-díja és A legkifejezőbb előadásért járó előadói díj az orosz IX. King – Fairy Tale Nemzetközi Színházi Fesztiválon. Ezen kívül rengeteg fesztiválon, szakmai fórumon és a nagyvilág városaiban fordultak meg.
A Magyar Mozdulatművészeti Társulat mai formájában 20 éves, ugyanakkor egy 104 éves örökséget gondoz; a mozdulatművészetet – orkesztikát –, a magyar hagyományú modern táncművészetet. Mozdulatformáiban, módszertanában és filozófiájában mára több generáció tapasztalata öröklődik, fontos hagyománya a folyamatos visszaigazolás és megújulás, amint minden generáció feladata a hagyományok őrzése mellett a jelenidejűség.
A mozdulatművészet egy holisztikus magyar művészeti, pedagógiai és mozdulati irányzat. Elméleti- tudományos, orkesztikának nevezett mozdulatrendszerének (szó szerinti fordításban a mozdulatok, a tánc művészete és tudománya) kidolgozója 1912-ben Dr. Dienes Valéria volt. Művészeti tevékenységként 1917-től napjainkig él, egyben színpadi irányzat, amelyben a szóló táncoktól a teljes estés produkciókon át a nagyszabású 1000 szereplős mozdulatkórusokig terjed a repertoár.
Az orkesztika egy 20. századi új tudományterület, új esztétikai gondolkodású művészeti ág. Egy ősi energiákat megmozdító, klasszikus és esztétizáló, teljes embert igénylő, tánc és mozdulatforma Európában. A századfordulón a nyugati kultúra ebben találta meg mindazt, amit a kelet már tudott a mozdulatról. Egyszerre élet stílus-filozófia-út és gyakorlat. Elmélyedve benne megélhetjük a szépséget, a jót, az egészséget és természetességet, azt az eredeti-ősi állapotot, amit teljességnek nevezhetünk. A Magyar Mozdulatművészeti Társulat darabjaiban ez a teljesség, harmónia, emelkedettség és költőiség látható viszont.
A Magyar Mozdulatművészeti Társulat rekonstrukciós előadásaival tiszteleg a hagyomány előtt, kortárs bemutatóival pedig új utakat és lehetőségeket kutat a mozdulatművészet számára, megőrizve annak klasszikus értékeit, emelkedett hangulatát, érzékenységét a szépre, a harmóniára, így a repertoár az 1910-1940-es években készült klasszikus koreográfiáktól, a kortárs impulzusok hatására születő új, mai művekig terjed.
Programok
2016. április 9. 18:00: A Társulat történetét bemutató kiállítás megnyitója
Válogatás az elmúlt 20 év fotóiból, több mint 20 fotográfus képeiből.
A kiállítást megnyitja dr. Lőrinc Katalin táncművész, szakíró.
2016. április 9. 19:00: A Magyar Mozdulatművészeti Társulat jubileumi estje
Válogatás az elmúlt évtizedek koreográfiáiból a Társulat húsz éves jubileumának alkalmából:
1. Hajnalpír etűd (részlet az In Memoriam Dienes Valéria című előadásból)
2. Tél-éter (részlet az Évszakok című előadásból)
3. Szárnyak nélkül (részlet)
4. Tükörfényben
Bővebben itt.
Facebook-esemény itt.
2016. április 10. 10:00: Karnevál – Az állatok farsangja
Mozdulatművészeti mesejáték gyermekeknek
Bővebben itt.
Facebook-esemény itt.
2016. április 11. 19:00: Babits-est
Verstánc-est a költészet napja és a Társulat húsz éves jubileumának alkalmából.
Bővebben itt.
Facebook-esemény itt.
A Bethlen téren rendezett előadások a Mozdulatművészet Hónapja programjába is illeszkednek, ami az első magyar modern táncbemutató (1917. április 1.) és Dienes Valéria születésnapja (1879. május 25.) közti periódus. Ez utóbbit (május 25.) a Magyar Mozdulatművészet Napjaként is ünnepeljük, amely a Táncvilágnappal kiegészítve (április 29.) mindig kellemes sorozatot ajánl az érdeklődőknek.
Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Orkesztika Alapítvány – MOHA-Mozdulatművészek Háza, Bethlen Téri Színház