Dilisen, szerelmesen, a kölykökkel Rómában - Socfest

Dilisen, szerelmesen, a kölykökkel Rómában

Olvasási idő: 2 perc

Az ünnepi könyvhéten jelent meg V. Kulcsár Ildikó tizedik könyve Kölykök, dilik, szerelem címmel, amelyben a kedvelt újságíró egy húsz évvel ezelőtti itáliai családi nyaralás élményeit eleveníti fel.

V. Kulcsár IldikóV. Kulcsár Ildikó a budapesti bölcsészkaron szerzett diplomát, majd pszichopedagógiát is tanult. Dolgozott a gyermekvédelemben, nevelési tanácsadóban, majd gyermekvédelmi szakfelügyelőként is. Kismamaként ragadott tollat és kezdte el lejegyezni családi történeteit, amiket beküldött a Nők Lapjához, ahol hamarosan munkát is kapott és az újság zsurnalisztájaként országos ismertségre tett szert. Ebben nagy szerepe volt közkedvelt rovatainak, amelyek közül a Mi fáj? Gyere mesélj! címmel futó olvasói rovata például több mint húsz éve indult. Újságírói munkájáért megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét. Bár a lap népszerű szerzőjeként körbeutazta a világot, királyokkal, királynőkkel, sztárokkal készített interjúkat, a hétköznapi emberek iránti elkötelezettsége és segítőkészsége mindvégig töretlen maradt.

Kölykök, dilik, szerelemLegújabb, sorban a tizedik könyvében az írónő Vili nevű Wartburgjukkal Olaszországban tett látogatásukat eleveníti fel. A publicista a nagyjából húsz évvel ezelőtt elnyert Brianza-díjjal járó honoráriumát kívánta így visszaszolgáltatni az őt elismerésben részesítő országnak. Az ötgyermekes anyuka férjével Itálában tett kiruccanásuk élményei kapcsán hívja fel a olvasóinak figyelmét az élet apró örömei értékelésének fontosságára. Az autóban felharsanó családi induló, a családanya mitológiai sztorizgatásai az örök város kapcsán, arra szolgálnak példával, hogy “irónia, derű és önirónia nélkül nem lehet családban létezni.” Ha az ember nem tud nevetni a saját dühén és kicsinyességén, akkor vége van a családnak.

A latin szívtipró férfiak bámészkodásukkal is többször kihozták Ildikó férjét a béketűréséből, de a humor mindig segített oldani a féltékenység okozta feszültséget. Elengedhetetlen, hogy az ember kezelni tudja ezeket az apró ügyeket, mert ilyeneken romlik el a kapcsolat két ember között. A jó viszony fenntartása érdekében a nőnek bizony van, amit rá kell hagynia a férfira és nem közlekedhet mindig karddal és pajzzsal.

Ahhoz, hogy ez működjön “kell egy erős szeretetkapocs és egy szövetség, hogy állandóan húzzuk-vonjuk egymást, mert ebből jöhet létre egy olyan szövet, ami mindennél fontosabb az életben” két ember között, akik fontosak egymásnak és aggódnak egymásért. Olaszországban az volt a benyomásuk, hogy a taljánok egészségesebbek és jobban felvállalják magukat, nem érdeklik őket a külsőségek, akár több generáció is önfeledten tud szórakozni egy helyen. V. Kulcsár Ildikó számára a legfontosabb tanulság, amit itáliai tartózkodása alatt le tudott vonni a helyi emberek viselkedéséből az volt, hogy jó lenne ha kicsit jobban mernénk szeretni az életet, mert a puszta lét is képes örömet okozni.