Szeptember 18-tól a budai alsó rakpartot (itt horgonyoz az A38 Hajó) a Petőfi híd és a Rákóczi híd között Henryk Sławik rakpartnak hívják. Az elnevezés abba a koncepcióba illeszkedik, ami szerint a budapesti alsó rakpartokat az 1944-45-ös terror áldozatairól és hőseiről nevezik el. A lengyel Henryk Sławik pont ilyen hős volt, fantasztikus élettörténete azonban nem nagyon ismert Magyarországon. Az átnevezési ünnepségre ma 14 órakor kerül sor az A38 Hajón.
Szeptember 18-tól új címünk van: a budai alsó rakpartot a Petőfi híd és a Rákóczi híd között Henryk Sławik-ról nevezték el. Az elnevezés abba a koncepcióba illeszkedik, ami szerint a budapesti alsó rakpartokat az 1944-45-ös terror áldozatairól és hőseiről nevezik el. A lengyel Henryk Sławik pont ilyen hős volt, fantasztikus élettörténete azonban kevésbé ismert Magyarországon.
Sławik a második világháború előtt baloldali újságíróként működött Sziléziában, de Lengyelország német megszállása után csatlakozott a katonai ellenálláshoz. Így került sok ezer társával együtt egy Miskolc melletti fogolytáborba, ahol találkozott idősebb Antall Józseffel (a rendszerváltás utáni első miniszterelnök édesapjával), aki kormánytisztviselőként a menkült-ellátásért felelt. Antall és Sławik lengyel menekültek tízezrein segített, többek között hamis papírokkal, oktatásszervezéssel, árvaházak felállításával. A lengyelek mellett több mint ötezer zsidó származású embert menekítettek ki az országból.
Sławik noha érvényes svájci vízuma volt Magyarország német megszállása után sem hagyta el az országot. Annak ellenére sem adta ki társait, mindenekelőtt Antallt, hogy a Gestapo elfogta és brutálisan megkínozta. Őt magát Mauthausen-ben végezték ki, a feleségét Ravensbrück-be szállították, kislányát pedig az Antall család bújtatta, amíg anyja vissza nem tért. Sławikot életrajzírója “három nemzet elfeledett hősének” nevezi. Mi a magunk részéről nagyon örülünk, hogy a rakpartátnevezés egy kicsit kiemeli a feledésből ezt a különleges embert.
A rakpart ünnepélyes átnevezésére 2015. szeptember 18-án, pénteken 14 órakor kerül sor a budapesti A38 Hajón. Az ünnepségen részt vesz Roman Kowalski, Lengyelország budapesti nagykövete, Tarlós István főpolgármester, Marcin Krupa, Katowice polgármestere, Marek Konopka, a Lengyel Szenátus képviselője, illetve jelen lesz Zbigniew Kutermak, Henryk Sławik unokája.