Új fesztivál születik: Budapest Ritmo - Socfest

Új fesztivál születik: Budapest Ritmo

Olvasási idő: 2 perc

Sokszor valószínűtlen, meglepő egymásra találások jellemzik az első Budapest Ritmót, Magyarország legújabb világzenei fesztiválját. Örmények és törökök, franciák és japánok, romák és számik, magyarok és egyiptomiak lépnek fel együtt, közös produkciókban a fesztiválon. A budapesti WOMEX-et is nagy sikerrel bemutató Hangvető, valamint a CAFe Budapest közös rendezvénye hagyományt kíván teremteni, első alkalommal október 13-16. között, több színpadon a Müpa épületében és a mellette felállított sátorban.

 

Az első Budapest Ritmo fő témája a találkozás, a sokszor valószínűtlen, meglepő egymásra találás. Új energiák jönnek létre a színpadon és a nézőtéren is, miközben a magyar és kelet-európai előadók mellett az elmúlt évek legnagyobb világzenei sztárjai közül is többen fellépnek, így a mauritániai Noura Mint Seymali, a kolumbiai Meridian Brothers, a török Omar Faruk Tekbilek.

Három magyar ősbemutatót is láthat a közönség: Szalóki Ági, Lakatos Mónika és Pandzarisz Dina vokális triójának bemutatkozását, Balogh Kálmán és Lukács Miklós cimbalmosok közös játékát az egyiptomi Tarek Abdallahhal és Both Miklós különleges, ukrajnai gyűjtéseken alapuló műsorát.

 

A fesztivál egyúttal ízelítőt ad az idén Spanyolországban megrendezendő WOMEX műsorából is: egy héttel az esemény előtt a beválogatott zenekarok közül több is itt varázsolja el és ugrasztja talpra majd a közönséget, köztük a sierra leone-i Kondi Band, a portugál-angolai Throes and The Shine, a francia-japán Maia Barouh és a norvég-számi Vassvik.

A 4 földrész 25 országából érkező 40 fellépő között egyaránt találni világsztárokat és feltörekvő művészeket, elmélyülésre és bulizásra hívogató produkciókat, bizonyítva, hogy a világzene vagány és meglepő, menő és változatos. Míg a Fesztivál Színházban az elmélyülésé, a Müpa Átriumában elhelyezett ideiglenes színpadon a felfedezésé, a sátorban pedig a bulizásé a főszerep.

 

 

A Budapest Ritmo nemcsak Magyarország, hanem az egész térség legfontosabb világzenei eseménye kíván lenni – az a hely, ahol Közép-Kelet-Európa zenészei bemutatkozhatnak a világnak, ezért a program mintegy egyharmadát Magyarországról és a régióból – Lengyelországból, Csehországból, Szlovákiából, Ukrajnából, Bosznia-Hercegovinából, Észtországból, Örményországból, Ausztriából – érkező zenészek töltik meg. A fesztiválra már első alkalommal is a világzenei szakma csaknem száz nagyágyúja érkezik majd.