SI mértékegységgel nem mérhető az érdekes programok száma az idén hetedik alkalommal megrendezésre kerülő Kutatók Éjszakáján. Az Európai Bizottság kezdeményezésére létrejött páneurópai rendezvény magyarországi szervezője a Tempus Közalapítvány a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvánnyal karolöltve. A cél a tudomány és a kutatói karrier népszerűsítése, elsősorban a fiatalok körében. Szeptember 28-án számos budapesti és vidéki helyszínen merülhetünk el az univerzum rejtelmeiben. A programok regisztráció ellenében ingyenesek.
Korántsem fapados az az űrutazás, amelyre a budapesti Planetáriumban kerül sor. A 3D-s űrkalandozás galaxisunk csodáit mutatja be, Gagarin és a holdra szállás mellett a jelenkori űrhajósok kicsit sem szürke hétköznapjaiba is bepillanthatsz. Vizsgálhatod a Mars meghódításának és a földönkívüli lények felfedezésének lehetőségeit. Azt is megtudhatod, vajon valóban világvégét okoz-e a 2012. év végére Földünket elérő, halált osztó Niburu nevű égitest ahogyan azt a maja naptár jósolja. Ha ez nem lenne elég, a sok izgalom után még űrhajós kaját is kóstolhatsz.
Az ELTE-n csoporthipnózist élhetsz át, megismerheted a már kihalt őstengeri lényeket, az ammoniteszeket, majd a szférák harcából kiderül az anyag sok(k)oldalúsága. Bemutatkozik a haló-jelenség, vagyis az, amikor több nap látszik az égen. A Port.hu Kémiai Kutatók Éjszakája során lesz előadás az arzénról, rájöhetsz, miért zöld a fű, csinálhatsz homokvihart egy lavórban, vagy otthonról hozott paprikádat is benevezheted a “legcsípősebbek” versenyébe.
A budapesti Ericcson Science Parkban találkozhatsz beteg gyerekeken segítő beszélő robotokkal, vagy a MASAT-1 nevű első magyar műholddal, sőt okos telefonnal is gombfocizhatsz.
A BME-n megtudhatod, hogyan lehet ellen-zajjal csendet teremteni, miből van a fény, vagy milyen lesz a jövő járműve. Szimulátorban átélhetünk repülést, autóversenyzést, sőt autóbalesetet is. Találkozhatunk még intelligens anyagokkal, érzelmeket kifejezni képes robottal, vagy vezető nélküli repülőgépekkel.
A SOTE-n megnézhetsz egy boncolást, egy múmia CT vizsgálatát, sebészeti bemutatón ismerhetsz meg többet a műtétekről és preparátumokat is láthatsz az anatómiai múzeumban. Ha minden jól megy, virtuálisan felszeletelnek egy emberi testet, megtudhatod, meg van-e írva a sorsod a génjeidben, hogyan zenélnek a molekulák, vagy milyen lehet csecsemőt gondozni. Választ kapsz arra, milyen érzés vajon a Parkinson-kór, mit tudunk az agyhullámokról, hogy lehet kisbabát hibernálni és miként zajlanak az emberkísérletek. “Beszélgethetsz” egy Nobel-díjas fonálféreggel, találkozhatsz világító fehérjékkel, szó lesz családi krízisekről, végül pedig kiderül az, amit mindig is tudtunk: hogy mindenki függő.
A Corvinus Egyetem rendezvényei az agrártudomány világába kalauzolnak. A Budai Arborétumban – szó szerint – bogarászhatsz. Végre meg merhetjük kérdezni, miből készül a párizsi, sőt a sörgyártás szent műhelytitkaiba is beavatást nyerhetünk. Ha a mikrobák harca és a házi parfümkészítés után még van energiánk, részt vehetünk egy rapid tőzsdepartin, vagy az egészséges gazdaságról és a világháló haláli csapdáiról szóló előadáson.
A Hadtörténeti Múzeumban fegyversímogató vár, a Magyar Nemzeti Múzeumban félreértett történelmi személyekről vitatkozhatunk, a Petőfi Irodalmi Múzeumban pedig elképzelhetjük, milyen lesz a világ 2025-ben. A Schönherzben többek között az elektronikus zene – készítés a téma, a BGF-en a kulturális sokszínűségre hívják fel a figyelmet. Afroamerikai spirituálék, német népi jóslások, valamint olasz tradíciók lesznek a terítéken.
A Debreceni Egyetemen nem csak a város történelmi múltjába barangolhatunk el, hanem Izotópiába is, játszhatunk népi puzzle-t, megtudhatjuk, mit üzennek a nukleinsavak, és végre fellélegezhetünk: a radiokativitás cseppet sem félelmetes.
A Miskolci Egyetemen elektromos Zsigulit tesztelhetünk, látványcsapolás közben nézhetjük meg az acélgyártást közelről, sőt napenergiával működő kohóban is gyönyörködhetünk . Megtanulhatjuk megkülönböztetni az aranyat a bóvlitól, a jó műanyagot a rossztól, és kiderül, eszik-e vagy isszák a V.B.K-t, a Vállalkozó Barátok Klubját.
A Pécsi Tudományegyetemen az Ageing-kutatások ismertetnek meg az öregedés folyamatával, új dimenzióban láthatod a 3D technológiát, és megtudhatod, van-e élet a kőolaj után. Akcióba lépnek a katasztrófavédelmi robotok, a klónok pedig a szőlős kertben támadnak.
A Szegedi Tudományegyetemen hallhatunk előadást növényi alapú drogokról és alkoholokról, kiderül, hány fokon forrt az ősleves, hányas cipőt hord az ökológiai lábnyomod, és miért pirul el a gázos paradicsom. A meteorológia bemutatón megtudhatsz dolgokat arról is, hogy a Délvidék történelmi viharait miért nem lehetett előre megjósolni.
“A világban két dolog végtelen: az univerzum és a Kutatók Éjszakájának programsorozata, de az elsőben nem vagyok biztos” -mondta Einstein. Ha nem hiszel neki, nézd meg te is a honlapot! Ne feledd: minden út a laborba vezet!