A 85. Ünnepi Könyvhét és a 13. Gyermekkönyvnapok alkalmából a Jelenkor Kiadó négy új könyvvel készül. Sárközi Mátyás, az 1956-os forradalmi eseményeket követően Londonba emigrált újságíró, 55 év alatt papírra vetett cikkeiből gyűjtötte csokorba a számára legkedvesebbeket a Túl az ezrediken című kötetben.
Az olvasó 135, egymást kronológia sorrendben követő iromány közül szemezgethet, ha kezébe veszi a könyvet. A cikkek 1956 és 2013 között javarészt a Magyar Hírlap, az Irodalmi Újság, az Élet és Irodalom és a müncheni Új Látóhatár hasábjain jelentek meg. A sorban az első írás, Sárközi harmadik megjelent cikke, 1956. október 29-ei keltezésű, és a megelőző napok, a 19 éves ifjú firkász és szülőhazája számára egyaránt sorsfordító, eseményeiről szól. A forradalmat követően a hirtelen felnőtté vált zsurnalisztának fel kellett adnia éppen szárba szökkenő karrierjét, és el kellett hagynia az országot, mert a megváltozott körülmények miatt a család széleskörű ismeretsége (Király Béla tábornok a család barátja volt) tehertétellé vált.
Sárközi Londonban kezdett új életet, és hamarosan a BBC magyar részlegénél próbálta meg bontogatni szárnyait. A végül 40 évig tartó munkaviszony alatt a szerző rengeteget tanult kollégáitól a brit állami médium 14 fős magyar osztályán, amely végül 2001-ben szűnt meg. Sárközi cikkeiben gyakran emlékezik vissza zuglói házukra, ahol édesanyja minden vasárnap összejövetelt tartott a család barátainak számító írók és költők számára. Illyés Gyuláról, Szabó Zoltánról, Schöpflin Gyuláról vagy Moldova Györgyről személyes találkozásainak élményeiből táplálkozva anekdotázik. Londonnal kapcsolatosan eleinte még a Soho-ban tapasztalt magyar vonatkozású élményei a meghatározóak, de idővel a tudósítón is felülkerekedik a brit mentalitás. A britek legkedveltebb királyi celebjeiről, Lady Dianáról és az anyakirálynőről érdekes biográfiai részletekkel tarkított írásokat találunk a könyvben. Sárközi olyan kényesebb témákat érintő cikkeket is beemelt a válogatáskötetbe, mint például az angliai antiszemitizmus, vagy a magyarságtudat és a hazaszeretet megőrzése külhonban.
Csak néhány elemet villantottam fel a könyv által felelevenített témákból. Sárközi választékosan, ugyanakkor gördülékenyen fogalmaz, élvezet olvasni az általa használt, a köznyelvből esetenként már-már kikopó kifejezéseket. A könyvben felvonultatott cikkek, informatívak, érdekesek, jó részük ma is aktuális témákat feszeget, vagy olyan kortársakról emlékezik meg, akiket méltatlan lenne elfelejteni. Sárközi minden sorát vállalja 57 éves újságírói pályafutásának, ami a jelenlegi hazai, médiabeli viszonyokat ismerve valóban példaértékű. Aki elolvassa Sárközi Mátyás könyvét, egy fél évszázados utazáson vehet részt, amelynek során bepillanthat életének és világnézetének alakulásába.