Magyarországon eddig még nem vált különösebben ismertté a horrorcore zenei stílus. Qwas, a műfaj hazai népszerűsítője vezet be minket ebbe a világba, és beszél a munkásságáról is. Ezen kívül megnézhetitek új videoklipjét.
SF: Mesélj egy kicsit a horrorcore stílusról!
Qwas: Ez a rapnek egy alfaja, ami Amerikában alakult a 90-es években. Az Insane Clown Posse nevű zenekar kezdte el komolyabban csinálni, ők is nevezték el. Azóta nagyon sok tehetséget felkaroltak már a műfajon belül. A horrorcore horrorisztikus, gótikus elemeket foglal magába mind szövegileg, mind az alap zenéket tekintve. Ennek az együttesnek mindkét tagja ki van festve szomorú és vidám bohócnak. Nincs olyan alkalom, amikor ne lenne rajtuk smink.
SF: Már nagyon régóta vagy a rap kedvelője. Miért pont a horrorcore tetszett meg igazán?
Qwas: Sztenderd rapzenékkel kezdtem, külföldi és magyar előadókkal egyaránt. Ezek a klasszikus gengszter rap meg hiphop műfajokat takarják. Egyszer láttam egy dokumentumfilmet a már említett Insane Clown Posse-ról, és nagyon tetszett, hogy elvetemült szövegeik vannak, szabad az egész, azt mondanak, amit akarnak. Én nem mertem komolyabban foglalkozni ezzel, csupán 1-2 számomban akadtak hasonló jellegű szövegek. Nem mertem felvállalni, mert féltem, hogy ebben az országban ez túl sok, és nem nagyon lennének képesek megemészteni az emberek. Később megismerkedtem egy sráccal, Baark-kal, aki rajongója a műfajnak. Ő biztatott, hogy csináljam nyugodtan. Közös számok is születtek, így idővel kezdtem elhagyni a régi stílusomat, felvéve az újat.
SF: Elsősorban azért választottad ezt a stílust mert tetszett, vagy mert zavart a populáris világ?
Qwas: A popzene nagyon általános, kiszámítható. Néha 5 perc alatt összerittyentettünk valamit, alárakva egy dallamosabb muzsikát. Nem volt benne kihívás. Gyerekkorom óta írok verseket komolyabb, elgondolkodtató, mélyebb lelki témákban. A műfaj által a zenémet és a költészetemet össze tudtam társítani.
SF: Tudom, hogy régóta zenélsz és több együttesnek is tagja voltál. Mik ezek?
Qwas: Igen, írtam szövegeket és klasszikus hiphop zenékben mozogtam. 2003-ban volt egy együttesem a Kontrast, fel is kerültünk egy válogatás lemezre. 2004-2005 környékén az Outline nevű formációba kerültem, velük nagyon futottunk, aztán mégis vége lett.
SF: Szerinted össze lehet illeszteni a kettőt, hogy az underground és a pop között szülessen valami színvonalas?
Qwas: Biztosan össze lehet rakni, csak nehéz. Mondjuk, rétegműfajokról beszélünk, a rapnek mindig is voltak időszakai, amikor divatos volt, és amikor nem. Nem nagyon vannak átmenetek.
SF: 2005 óta szólóban nyomod?
Qwas: Így van. Szólóban csinálom, de egy-egy szám erejéig meghívok vendég előadókat. Most egy magyar kiadónál vagyok, ami egyfajta horrorcore-társulás. Ennek tagjai a Panic Theory, a Renphis és én. Mi írjuk a szövegeket és a zenéket, amiket aztán felveszünk a stúdióban. Azon kívül, hogy saját számokat készítünk, a műfajt is népszerűsítenünk kell Magyarországon ahhoz, hogy befogadják az emberek. Két tárhely tartozik hozzánk: a mentalcase.hu és a horrorcore.hu.
SF: Hogyan történik népszerűsítés? Te a stílus egyik élharcosa vagy?
Qwas: Próbáljuk a zenénkkel reklámozni a műfajt. Különböző helyeken propagáljuk. Eredmény, hogy már létezik egy magyar weblap, ami a stílusról szól. Egyelőre nagyon kis körről beszélünk, mivel a horrorcore külföldön is rétegzene. Ellenben egyre több emberrel találkozom, aki ismeri. A másik műfaj-hirdetű törekvés a Mental Case Records által szervezett rendezvénysorozat, ahol a fellépők egymást váltják, illetve akár többen is zenélnek egyszerre a színpadon. A koncert előtt és után is ilyen típusú számok mennek.
SF: Mesélj egy kicsit az albumaidról! A 2007-ben jelent meg az első szólóalbumod, a Sátán kutyája, ami nagyon sikeres lett.
Qwas: 2005 végén kezdtem el megírni az első lemez szövegeit, amik majdnem 2 évig készültek. Ez kicsit még emészthetőbb jellegű zenékből állt, ugyanakkor mélyebb hangvételű szövegek szerepeltek benne. CD formában jelent meg szerzői kiadásban. 1-2 kisebb lemezboltban és az interneten is meg lehet venni. A dalokban felcsendül szólógitár, basszusgitár és dob is. Nagyjából 50 százalékban élő zenéből és 50 százalékban számítógépes technikából áll össze az album.
SF: Lényegesnek tartod a klipkészítést? Hány videód van eddig?
Qwas: Fontosnak gondolom, hogy klipeket készítsek, mert az emberek megosztják közösségi oldalakon, videómegosztókon, ezáltal körbemegy a világban. Most ez az életképes irányvonal. Eddig három videoklipem készült. Az első azért, hogy legyen magyar horrorcore-klip is. A második kettő már profi munka. Az Árapály című például azért született, hogy a rajongótáboromat növeljem. Az utolsó forgatása nemrég fejeződött be Origi közreműködésével.. A címe Eltemetve lett. Ez már teljesen a horrorcore stílusjegyeit képviseli. A felvételért és a vágásért is mi feleltünk, így azt hoztuk ki belőle, amit igazán akartunk. Íme!
Elérhetőségek: myspace, facebook oldal