Július 20-án megnyitja kapuit a Művészetek Völgye. Nagyon szerettem volna közelebbről megismerni ezt a fesztivált, ezért most azokkal, akik hozzám hasonlóan nem jártak ott, végigmennék néhány alapvető tudnivalón.
Hogyan indult?
A Művészetek Völgyének megismeréséhez előbb Márta István nevét érdemes megjegyeznünk. Márta István zeneszerző, színész és a fesztivál igazgatója, aki olyan körökben fordult meg, mint a Magyar Fesztivál Szövetség (2003-tól elnökként), a Nemzeti Kulturális Alap Kulturális Fesztiválok Kollégiuma vagy a Thália Színház.
„A legenda szerint” a művész úr a 80-as években kedvelte meg Kapolcsot és kezdte el fellendíteni a kulturális életét. 1989-ben Ka20polcsi Művészeti Napok, 1996-tól pedig Művészetek Völgye néven érte el az egész országot ez a pezsgés.
Készülődés
Szállás ügyben nem tudok csodát mondani, így – a cikk írásakor – április végéhez közeledve. Ha rendelkezel elővételben vásárolt jeggyel és elküldöd a szallas@muveszetekvolgye.hu címre, akkor igyekeznek segíteni a szállásfoglalásban. Minél tovább keresgélsz és halogatsz, annál rosszabb lesz a helyzet, ezért még most csapj le a lehetőségekre.
Autósoknak: ha belefér egy kis plusz távolság, akkor érdemes lehet a Balatont megcélozni, ami kb. 27 kilométerre van a fesztivál szívétől, a festői hegyek között kanyargó utakon át.
Legrosszabb esetben: ha tudsz szállást foglalni úgy, hogy a visszamondásért nem számolnak fel díjat, akkor még most használd ki, és ha akad jobb lehetőség, akkor mondd vissza.
A másik fontos dolog, hogy mindenképp készíts valamilyen vázlatot vagy menetrendet arról, hogy melyik programok érdekelnek, ugyanis 26 különböző helyszínen zajlanak az események. Minden egyéb részlethez ajánlom egy korábbi írásunkat: 7 túlélési tanács fesztiválozóknak.
Pro tipp: Google Térkép applikációban nyisd meg az oldalsó menüt és az Offline Térképek opcióval töltsd le Kapolcs környékének térképét. Ez segít abban az esetben, ha nagyon eltévednél vagy elfogyna a mobilneted.
Helyszínek
Mivel olyan sok helyszín és fellépő van, ezért érdemes rászánni az időt és végigmenni minden programon azon a napon, amelyiket választottuk. A következő csak egy kis ízelítő (néhány kulcsszó és ismertebb név) pár helyszínről.
Hova mennek a könyvmolyok?
Kálka Versudvar: versműhely, zenés versimpró, Cseh Tamás Est, Nőről és férfiról – a Képmás magazin beszélgetései.
Magyar Írószövetség: Versszínház, Kábítószer és irodalom (Drognapló kötet bemutatója), Írók írókról.
Hol lehet filmezni?
Magyar Nemzeti Filmarchívum: gyermekprogramok a rajzfilmekről és esti vetítések.
Cinema Hungary Völgymozi: ismertebb filmek napjainkból, mint például A Viszkis, Budapest Noir, Aurora Borealis.
Hol vannak a színészek?
Színház Színpad – Művelődési Ház: 100 szóban a város (stand-up Budapestről), H@Hamlet (Scallabouche identitás-trilógiájának harmadik része), Dolgok, amikért érdemes élni (interaktív színdarab Pokorny Lia és Horgas Ádám előadásában) és De mi lett a nővel (romantikus darab).
Momentán Udvar: Rengeteg érdekes imprós előadás a Momentán Társulattól, tábortűz és zene, slam poetry workshop.
Zene?
Muharay Udvar: retro buli, népzene, néptánc és táncelőadások.
Mókuskert Udvar: folk karaoke, Cseh Tamás dalok és előadások Szirtes Edina Mókussal.
Muflon Jazz Udvar: jazz koncertek és impró délutánok különböző zenészektől.
Kőbánya Udvara: Magashegyi Underground, Carbonfools, Useme és előadások Kőbánya történetéről.
Völgykomolyzene: Beethoven, Vivaldi és klasszikus zene minden mennyiségben.
Harcsa Veronika Udvar: napindító jóga, kézműves foglalkozás kicsiknek és nagyoknak, interaktív énekes workshop és sok-sok jazz.
Hangfoglaló Udvar: jóga és rengeteg koncert olyan nevekkel, mint a Ricsárdgír, a Csaknekedkislány, a Blahalouisiana vagy Hippikiller.
Folk Udvar – Hagyományok Háza: kézműveskedés felnőtteknek, esti mese felnőtteknek, népzenei koncertek, napindító tánc és dal.
Panoráma Színpad: Itt sorakoznak a nagyágyúk, mint például a Vad fruttik, a Csík zenekar, a Margaret Island, az Irie Maffia, a Quimby vagy az Anna and the Barbies.
És minden más…
Művészetek Zöldje: kéktúra játék, geoséta Kapolcson, élő Duna turné (játékos programok a Duna élővilágáról), legyél te is vadonleső (természetvédelem és játékok).
ArtJáró: Kutyaplacc (programok a felelős állattartásról) és TEDxConversations program.