A New York Kávéház, Budapest egyik legszebb és legpatinásabb műemlék-épülete ünnepel. A másfél éve működő New York Művész Páholy október 13-án egykori törzsvendég írókkal, kávéház- és művelődéstörténésszel, valamint a Hot Jazz Band-del készül programjára a Világ Legszebb Kávéházában. A nagyszabású ünnepi est megidézi a korabeli, pezsgő kulturális életet és a kávéház irodalmi szerepét.
A New York Kávéház a múlt századelőn irodalmi és művészi asztaltársaságai, kávéházi szerkesztőségei révén vonult be a magyar történelembe. Ahogy Kosztolányi Dezső, Bródy Sándor vagy Heltai Jenő korában, úgy a ’60-as, ’70-es, ’80-as években is rendszeresen megtelt irodalommal, művészettel.
“Kávéház nélkül nincs irodalom.” – állítja Márai Sándor, és ez a mottó vált a New York Kávéház vezetőségének vezérgondolatává, amikor elhatározták, hogy a nagy irodalmi múlttal rendelkező New York Palotában ismét meghonosítják az aktív művészeti életet és kulturális rendezvényekkel teret adnak az alkotó légkörnek.
Az október 13-i emlékező esten amellett, hogy Saly Noémi és Török András a Palota és Kávéház egykori és mai szerepéről mesélnek, három kortárs szerző érkezik a Páholyba: Kemény István, Poós Zoltán és Térey János, akik törzsvendégek voltak a New Yorkban, és műveik is kapcsolódnak az épülethez. Vetítés, felolvasás és közös múltidézés mellett a Hot Jazz Band teremti meg az ünnepi légkört a 120 éves születésnapi esten.
Az est vendégei:
Saly Noémi irodalom- és várostörténész, számos kötet írója, szerkesztője, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum munkatársa. Főbb kutatási területei közé tartozik Budapest és a fővárosi kávéházak története, “a régi budapesti élet elbűvölő esszenciája”. Elhivatottsága Budapest kutatása iránt nem véletlen: ősei mintegy 150 éve budapesti polgárok. Jeles városépítők is akadtak közöttük: egyik dédapja ácsmester, az ipartestület elöljárója, egy másik dédapja és anyai nagyapja is építészmérnök volt. Az irodalom és az írás szeretetét pedig újságíró bátyjától és édesapjától örökölte.
Török András művelődéstörténész, kulturális menedzser a rendszerváltás alatt és után a 2000 című lap szerkesztőjeként dolgozott. Később a Nemzeti Kulturális Alap munkatársa, majd a Mai Manó Ház alapító igazgatója lett. 2004 óta az üzleti és a kulturális életet összekötő Summa Artium szervezet vezetője. Mindig is szenvedélyesen érdeklődött Budapest iránt: 1986-ban egy bécsi útikönyv hatására kezdte el megírni Budapestet. Így született népszerű, számos nyelven megjelent Critical Guide című kötete. A tavaly publikált, átdolgozott Budapest-könyv nagy figyelmet fordít a modern városra, az ezredforduló óta bekövetkezett építészeti, kulturális és társadalmi fejleményekre.
Térey János író, költő, drámaíró, műfordító 2000-ben a következő levelet írta Török Andrásnak várostörténeti munkája kapcsán: “Könyvedet remeknek és igen olvasmányosnak találtam, s a helyenként felbukkanó “fecsegés”, “belterj”, barátoknak bókolás nekem is kedves gyöngém, l. összes műveimet.” Idén Térey János Budapest-könyve az Átkelés Budapesten is napvilágot látott, amiben a szerző novelláin keresztül átvilágítja a közelmúlttól a közeljövőig Budapest ismert és ismeretlen helyszíneit és annak hol nagyszabású, hol kisszerű figuráit az óbudai gázgyártól a Kőbányán át Terézvárosig.
Kemény István író, költő a 80-as években induló nemzedék egyik legnagyobb hatású, eredeti hangú és kísérletező alkotója. Számos verseskötete jelent meg, a legutóbbi 2012-ben A királynál címmel, de két regénye is napvilágot látott. A Holmi folyóiratban 2006-ban nagy visszhangot kiváltó esszéje jelent meg a Domokos Mátyás által szerkesztett Ady-szemelvénygyűjtemény kapcsán Komp-ország, a hídról címmel. Ugyancsak a Holmiban jelent meg 2011-ben Búcsúlevél című közéleti verse, amellyel a közéleti költészet valóságos divathullámát indította el Magyarországon.
Poós Zoltán író, költő, újságíró 20 éve publikál rendszeresen önálló versesköteteket. Az igazán nagy áttörést a 2000-res évek elején megjelent Szivárvány Áruház, majd Szivárvány Nagyáruház című könyve hozta meg számára. A múltidézés nagymestere a négy kiadást megért kötetek anyagát két évvel ezelőtt egy új kiadóval együttműködésben teljes egészében újraálmodta. Így született meg az átdolgozott Állami Áruház – Egy letűnt kor kultikus tárgyai című könyv, ami 122 tárgy és humoros esszé, valamint 18 retró reklámplakát segítségével repít a közelmúltba.
Közreműködik: a Hot Jazz Band. Az 1985-ben alakult zenekar az 1920-as, ’30-as, ’40-es évek melódiáinak hiteles tolmácsa, a háború előtti magyar filmek slágereinek és a jazzkorszak népszerű amerikai szórakoztató-zenéjének eredethű megszólaltatója. Zenéjük olyan nagy előadókat idéz, mint Karády Katalin, Latabár Kálmán, Kabos Gyula, Louis Armstrong, Fényes Szabolcs, George Gershwin és Duke Ellington.
A New York Művész Páholy október 13-i estjére a belépőjegy 1800 Ft-os áron a helyszínen váltható, ez egy kávé, pohár bor vagy pezsgő árát is tartalmazza.
A program kezdete: 19.00 óra
A program megtekintéséhez előzetes regisztráció szükséges, jelentkezni a newyorkprogram@cafeandevent.eu címen lehet.
A New York Művész Páholy szervezői a Világ Legszebb Kávéháza mellett a Libri Média, az események háziasszonya pedig Juhász Anna irodalmár, kulturális menedzser.