A zene hatásai - Socfest

A zene hatásai

Olvasási idő: 3 perc

A zene nem csak a fesztiválok kötelező része, vagy háttérzaj a vezetéshez, hanem rengeteg probléma megoldása és számos betegség gyógymódja is. Ha szeretnél egy gyors és hatékony életjavítót, nyomd meg a play gombot! Az alábbiakban bemutatjuk a zene szervezetünkre gyakorolt hatásait.

A zene és a szívünk egy ütemben

Egy 2007-ben publikált kísérletben egy idősek otthonában két csoport vérnyomását mérték négy héten keresztül. Akik rendszeresen hallgattak nyugodt zenét, alacsonyabb vérnyomást mutattak a kontroll csoport tagjaihoz viszonyítva. A kutatás szerint tehát a magas vérnyomás kezelésére érdemes kipróbálni a zeneterápiát.

A zene hatásai a szívre: vérnyomás növekedése és csökkenése.

A zene egy másik kutatás szerint is nagyon jó hatással van a szívünkre, egy élénk, tempós szám hallgatása közben a fő keringésért felelős szervünk felpörög, míg ha abbahagyjuk a zenehallgatást, visszaáll a normál ütemre a szervezetünk.

A zene javítja a memóriát

Ha nehezen megy a tanulás, hallgass klasszikus zenét! Egy kísérletben Vivaldi Négy évszakát játszották egy csoportnak és azt tapasztalták, hogy  a többi csoport eredményeihez képest javult a memóriájuk Ha valaki már gyerekkorában elkezd hangszeren játszani, akkor jobban fog teljesíteni az iskolapadban, könnyebben megjegyzi a tananyagot. A lényeg, hogy ha szeretnéd felpörgetni az agyad, játssz vagy hallgass zenét, csak arra figyelj, hogy instrumentális számokat válassz a tanuláshoz, a szöveg ugyanis elterelheti a figyelmed.

A zene boldogabbá tesz

A boldogságérzet a zene hatásai közül a legismertebb. Elég akarni és hallgatni.

Ha valaki akar, tényleg boldog lehet, csak fel kell tekernie a hangerőt! A zene és a hangulat kapcsolatát vizsgáló kísérletből kiderül, hogy 12 perc zenehallgatás után már érzékelhetően javul a kedvünk. Egy kéthetes pozitív zeneterápia, valamint annak akarata, hogy jobb legyen a kedvünk, nagy lendületet adhat a hétköznapokra.

Segít elaludni

Ha lefekvés előtt nehéz ételeket eszünk, felkapcsoljuk az összes lámpát a házban, az okostelefon erős fényébe bámulunk és fejben valami felesleges dolgon izgulunk, akkor mindent megtettünk azért, hogy ne tudjunk aludni. 2008-ban jelent meg egy kutatás, amiben az álmatlanság lehetséges gyógymódjaként jelenik meg a zene. Miután a szívünkre és az agyunkra valóban hat, nem nehéz elhinni, hogy az alvás minőségén is javít.

Másokat is boldogabbnak látunk

A zene hatásai közül ez talán a legérdekesebb. Elég 15 másodpercnyi zenehallgatás, hogy a világot is másnak lássuk. Ebben a kutatásban azt részletezik, hogy az emberek arckifejezéseit másképp értelmezzük attól függően, hogy milyen hangulatú zenét hallgatunk. Szóval, ha egy esős reggeli buszozáson nem akarod, hogy lehúzzák a lendületed, tedd be a fülest.

A lényeg…

Fordítsuk előnyünkre a zene hatásait.

Ne csak az ízlésünkhöz, hanem a feladatainkhoz, mentális és fizikai állapotunkhoz mérten is válasszunk zenét. Ha rászokunk a zene „gyógyszerszerű” használatára, nem kell heteket várnunk, hogy javulást érezzünk az életminőségünkben. Személy szerint azt javaslom, hogy ha a gép előtt ülsz, keress rá a Youtube-on egy zenei livestream-re. Éjjel-nappal szólnak a műfajok szerint kategorizált online rádiók, például a tanuláshoz alkalmas zenéknek is van egy tucat csatornájuk.