A szilva vitatott rendszertani besorolású, viszont vitathatatlanul finom, tökéletes szezonnyitó gyümölcs. Igaz, ezzel az ősz előhírnöke, de minek törődjünk vele, ha annyiféleképp el tudjuk készíteni. A szorgos háziasszonyok kompótot vagy lekvárt csinálnak belőle, a nagypapik meg pálinkát. Szeretjük süteményben és húsba göngyölve is.
Csirkegolyók szilvachutney-val
Hozzávalók
- 50 dkg darált csirkemell
- 10 apróra vágott mogyoróhagyma
- kb. 35 dkg friss zsemlemorzsa
- 1 teáskanál citromhéj
- 2 evőkanál citromlé
- 1/2 evőkanál méz
- 1/4 teáskanál ötfűszer-keverék
- chutney-hoz: 15-20 dkg szilvalekvár
- ecet
- őrölt gyömbér
- őrölt szegfűbors
- őrölt csili
A darált csirkét összedolgozzuk a hozzávalókkal, majd nedves kézzel apró golyócskákat formázunk belőle. Egy tálcán hűtjük 30 percen át, hogy összeálljon, ezután 180 fokos bő olajban aranysárgára sütjük úgy 2-3 perc alatt. A chutney-hoz bőven elég 15 dkg-nyi mennyiség a szilvalekvárból. Ezt felforrósítjuk kevés ecettel és a fűszerekkel. Idő közben kóstolgatjuk és ha szükséges, ízesítjük. Mivel mindenki másféle lekvárból/dzsemből dolgozik, lehet, hogy vízzel is fel kell majd önteni. A mártogatónk akkor jó igazán, ha már elég sűrű, ám nem áll meg benne a kanál. A golyókra fogpiszkálót vagy valami hasonlót szúrunk, mellé tálaljuk a szilvamártást. Tökéletes vendégváró étel.
Aszaltszilvaleves füstölt hússal
Hozzávalók
- 50 dkg füstölt csülök
- 10-15 dkg aszalt szilva
- 2 evőkanál olaj
- 1 vörös hagyma
- 1 evőkanál finomliszt
- 2 evőkanál ételízesítő
- 1 nagyobb babérlevél
- őrölt bors
A csülköt hideg vízben feltesszük főni, majd ha felforrt leöntjük a levét, és nagyjából 2 literrel helyettesítjük. Belerakjuk a babérlevelet és az apróra vágott vörös hagymát. Egy másik edényben felfőzzük az aszalt szilvát annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Ha felforrt leszűrjük, és a már puhára főtt húshoz adjuk. Egy kisebb lábosban az olajból és lisztből rántást készítünk, a tűzről levéve pirospaprikát teszünk bele, és hozzáadjuk a leveshez. Sózzuk, borsozzuk, végül pedig még 10 percig forraljuk.
Szilvapálinkás brownie torta vaníliakrémmel
Hozzávalók
- 15 dkg étcsokoládé
- 15 dkg puha vaj
- 10 dkg cukor (barna még jobb)
- 10 dkg liszt
- 1 dl szilvapálinka
- 3 tojás
- 20 dkg aszalt szilva
- krémhez: 12 dkg cukor
- fél liter tej
- 3 tojássárga
- 4 csapott evőkanál keményítő
- 2 dl habtejszín
- 2 teáskanál vaníliakivonat (vagy 1 rúd vanília)
- 1 zacskó habfixáló
A szilvát nagyobb darabokra vágva felfőzzük a pálinkában. Egy edényben összeolvasztjuk a csokit a vajjal, belekeverjük a lisztet és a cukrot. A tojásokat felverjük, majd óvatosan beleforgatjuk a csokoládémasszát meg a szilva felét. Egy 22 cm-es kerek formát kibélelünk sütőpapírral, beletöltjük a tölteléket. 15 percig sütjük 180 fokon. 1dl tejben elkeverjük a krém hozzávalóit, a másik 4 dl-t pedig felforraljuk, majd lassan kevergetve hozzáadjuk a keményítőt. Ezt lehűtjük, addig keményre verjük a tejszínhabot a fixálóval, óvatosan összedolgozzuk a krémmel plusz a szilva másik felével. Megtöltjük vele a tortaformát, és egy éjszakán át a hűtőben pihentetjük. Laktózmentes tejjel nyugodtan helyettesíthető, ugyanolyan finom lesz.