21. századi Csongor és Tünde az Átriumban - Socfest

21. századi Csongor és Tünde az Átriumban

Olvasási idő: 2 perc

Két fiatal kering itt és most, a mai Budapesten, egymás és önmaguk körül: Csongor keresi az élet értelmét, Tünde keresi Csongort. Hátha együtt megtalálnak valamit!

2015 nyarán az Átrium Film-Színház egy nyári színházi tábort hirdetett meg gimnazisták számára, ahol Szabó Borbála drámaíróval együtt arra keresték a választ, vajon mi lehetne a 21. századi megfelelője Vörösmarty Mihály 1830-ban írt klasszikus művének? A fiatalokkal közös munka eredményeképpen született meg a mai viszonyokra lefordított mű, a Csongor és a Tünde: két egyfelvonásos színdarab, amelyek végül mégis egybefonódnak. Ami a Férfiból hiányzik, megvan a Nőben, és fordítva; csak így érthetjük meg a nagy egészet: az Embert. Az aktualizálás ellenére tehát az új Csongor és Tünde is az örök dolgokról próbál szólni: az élet értelméről, a nőről, a férfiról és a szerelemről.

Csodálatosnak találtam Vörösmartyt. És közben fel is bosszantott. Hol van ebből a Nő története…? Az én utam? Mit csinált Tünde, amíg Csongor azzal tolta el az idejét, hogy az „élet értelmét” kereste (ami a legrosszabb férfiszöveg)? Így lett az egy darabból két darab. Az első felvonás a Csongor, a második a Tünde. És tényleg született egy mai tündérmese, virtuális világgal, srácokkal, lányokkal, lepukkant ördögfiakkal. És nagyon jó színészekkel. – nyilatkozta az író, Szabó Borbála a színháznak adott interjújában.

Csongor egy szorongó és magányos, a szobájába bezárkózó, virtuális életet élő kamaszfiú, aki nem tudja megkülönböztetni a számítógépes játékok világát a valóságtól. Mint minden fiatal, keresi a saját helyét a világban, miközben anyja (Mirigy), legjobb barátja (Balga), a szórakozóhelyek, a lányok, a lehetséges életcélok, hivatások, a pozitív és negatív befolyásoló erők között vergődik az éjszakai Budapesten.

Tünde pedig egy számítógépes tündér-szimulátorjáték szereplője, ahol örök béke van és nyugalom, és nem ismerik a félelmet és a szenvedélyt. Ebből a virtuális univerzumból lép ki a szerelmet keresve és testesül meg a valóságban. Ám döntenie kell, hogy az örök életet vagy a földi létet és Csongort választja-e.

Az ősbemutató 2016. április 15-én 19:00-kor lesz az Átrium Film-Színházban.

1. felvonás: Csongor (kb. 55′) – 2. felvonás: Tünde (kb. 55′)

Az előadás megtekintése 15 éven felüliek számára javasolt.
Az előadás a 2016. évi Budapesti Tavaszi Fesztivál programjának részét képezi. További támogatók a Hosszúlépés és a Marczibányi Téri Művelődési Központ.

 

2_foszereplok_Hajmasi_Peter

A darab főszereplői (Fotó: Hajmási Péter)

Az április 15-i ősbemutatót április 9-én megelőzi egy, a darabhoz kapcsolódó játékos budapesti séta az Átrium Film-Színház és a tematikus városi sétákra szakosodott Hosszúlépés közös szervezésében.

A sétára érkezőket a szervezők osztják be 5-8 fős csapatokba, jelentkezési sorrendben, így 10 perces időközökkel indulhatnak a csapatok az útvonalon. A játékosok állomásról állomásra, feladványok megoldásával jönnek rá, hogy merre kell tovább indulniuk. A játék időtartama megközelítőleg másfél – két óra, végpontja a belvárosban lesz.

A találkozási pont a Klauzál téri MOL Bubi állomásnál lesz (térkép), az időpont: április 9. 11:00. Fontos, hogy a játék során legyen nálad olyan eszköz, amely tud QR-kódot olvasni.

Jelentkezni a pr@atriumfilmszinhaz.hu email címen lehet, legkésőbb április 4-ig.