A baklavát, ezt a csodálatosan édes, és idegesítően ragadós süteményt általában Törökországhoz kötjük. Pedig nem kimondottan tőlük származik. A Közép-Kelet, a Földközi-tenger keleti része és a Balkán összes országának népei között jól ismert, sőt megszokott étel. Ez a finomság az egykori Oszmán Birodalom sajátja. A legrégebbi feljegyzés a desszertről 1473-ból származik, mivel már abban az időben is általános fogásként szerepelt az ünnepi lakomákon. Nem olcsó mulatság elkészíteni, ezért nálunk is inkább csak kivételes alkalmakkor kerül az asztalra.
Hozzávalók
- fél kg réteslap
- 25 dkg darált vagy durvára tört dió
- 20 dkg cukor
- 20 dkg vaj vagy olaj, esetleg olajjal kevert vaj
A sziruphoz:
- 2 pohár víz
- 2 pohár cukor
- fél rúd vanília
A diót keverjük össze a cukorral, a vajat olvasszuk meg enyhén. Vajazzuk ki a tepsit, fektessünk rá egy réteg réteslapot. Kenjük meg vajjal! Helyezzünk rá még két réteg lapot, szintén megkenve. Szórjunk rá egy kevés cukros-diót! Ezután a réteslapokat egyrétegben rendezzük el, és mindegyiket kenjük meg az olajos vajjal, valamint hintsünk rájuk egy adag diót. Legfölülre 3 réteg rétesalapot helyezzünk. Ha akarjuk, ezt is megszórhatjuk dióval. Még nyersen vágjuk rombuszokra az egészet: először egyenletes vonalban, majd ferdén, utána pedig alacsony hőfokon süssük meg sütőben. Készítsük el a szirupot: a pohár vizet és cukrot főzzük össze, kaparjuk bele a vaníliát, és hagyjuk kicsit forrni. Majd a forró szirupot öntsük a sütőből kivett, aranybarna baklavára – lehetőleg egy másik edényben.
Tipp: Először is fel kell készülni arra, hogy a házilag készített nem lesz pont ugyanolyan, mint a boltban kapható. Másodszor pedig ez is olyan desszert, amit érdemes mindenkinek saját magának kikísérleteznie. A réteslapokat lehet több rétegben is elhelyezni, a szirupba tehetünk citromlevet, csillagánizst. A lényeg, hogy az alaplépések megmaradjanak.
Hozzávalók
- 1 csomag réteslap
- 10 dkg vaj
- 2 bögre aprított mogyoró
- 1 bögre aprított mandula
- 2 evőkanál kakaópor (minél magasabb kakaótartalommal)
- 1 tábla étcsoki
- fél bögre kókuszreszelék (elhagyható)
- vanília, fahéj
A sziruphoz
- 1,5 bögre cukor
- 1,5 bögre víz
- citromlé
Keverjük össze a mogyorót, a mandulát, a cukrot, a fahéjat, a vaníliát, a kakaót és a kókuszreszeléket. A vajat olvasszuk össze a csokival – ezt érdemes gőz fölött megoldani. Egy kisebb tepsit kenjünk ki csokis vajjal, majd helyezzünk rá egy réteg réteslapot. Ezt is vajazzuk meg, majd jöhet a következő lap. Szórjunk a tetejére egy kis mandulás-diós keveréket. Két réteslapot helyezzünk rá, ezeket is megkenve csokis vajjal, és kerüljön rájuk a szárazanyagokból is egy réteg. Addig rétegezzük így, amíg el nem fogy a mandulás massza. Legvégül 2 réteslappal fedjük be az egészet. Olvasztott vajjal, vagy a csokis vajjal locsoljuk meg, hogy ne száradjon ki olyan könnyen. 180 fokos sütőben negyedórát süssük. A szirupot a fent említett módon készítsük el, csak csepegtessünk bele pár csepp citromlevet úgy, hogy ne domináljon túlságosan.
Tipp: Ez egy megvariált recept. Leegyszerűsíthetjük azzal, hogy a mandulát és mogyorót dióra cseréljük, továbbá a vaníliát és a fahéjat kihagyjuk.
Hozzávalók
- 24 darab réteslap (kb. másfél csomag)
- 30 dkg pisztácia (sózatlan és héjazott)
- 50 dkg vaj
- 80 dkg cukor
- 5,3 dl víz
- fél citrom leve
- 2 teáskanál rózsavíz (elhagyható)
A vizet, a cukrot és a citromlevét forraljuk össze egy edényben, kb. 5 percen át. Kivajazott tepsire rendezzük el a rétestészta felét. Vajazzuk meg a tetejét, és oszlassuk el rajta a már előzőleg megtört vagy megdarált pisztáciát. Folytassuk a sort újra réteslappal. Az utolsó 3-4 darabot egyenként kenjük meg, az előzőekhez hasonlóan szórjunk rá pisztáciát. A tetejére hagyjunk pár üres lapot. A megismert módon szeleteljük fel a sütit, és öntsük rá a maradék vajat. Ha túl soknak tűnik, nem kell megijedni! 200 fokra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt megsül. Még forrón csorgassuk rá a szirupot.
Tipp: Az összes receptre vonatkozik, hogy a baklavát pár óráig hagyjuk állni, hogy a szirupot jól magába szívja.
Kiemelt kép forrása: firstlookthencook.com