A fröccsről mindenki hallott már, de talán eredetét kevesen ismerik. A legenda szerint 1842. október 5-én Fáy András vendégül látta fóti borospincéjében többek között Vörösmartyt és Jedlik Ányost, aki a szóda magyar feltalálója. A szóda előállításához természetesen a megfelelő üveget is ki kellett ötleni. Az első példányt el is vitte magával, ahol barátai elképedésére elkészítette az első fröccsöt. A kifejezés eredetileg spricc volt, de Vörösmartynak nem tetszett, így helyette megalkotta a fröccs szót. Most három olyan receptet ajánlok, ami még nekik is ízlene.
Hozzávalók
- 4 db piros kápiapaprika
- 4 db sárga kaliforniai vagy kápiapaprika
- 8 szelet bacon
- 2 gerezd fokhagyma
- 0.25 kiskanál szárított csípős paprika
- 2 kiskanál friss kakukkfű
- 1 evőkanál sherryecet
- 0.25 kiskanál só, bors
- 3 evőkanál pirított fenyőmag
Nyílt láng fölött pörköljük meg alaposan a paprikákat, tegyük 15 percre nejlonzacskóba, majd távolítsuk el a héjukat, magozzuk ki és vágjuk csíkokra őket. (A paprika héját úgy is le lehet szedni, hogy alufóliára csepegtetünk egy kevés olívaolajat és sütőben megpirítjuk a ráfektetett zöldséget). A bacont süssük ropogósra, majd konyhai papírtörlőn itassuk le róla a felesleges zsírt. Az összezúzott fokhagymát és a csípős paprikát pirítsuk meg ugyanabban a serpenyőben 1 percig, majd a tűzről levéve szórjuk meg kakukkfűvel, és keverjük hozzá az ecetet. Utána sózzuk, borsozzuk. A még meleg öntetet locsoljuk rá a paprikára, majd tálaljuk a baconnel és a fenyőmaggal megszórva.
Tipp: A fenyőmag elhagyható. Sült paradicsomot is adhatunk hozzá, és tálalhatjuk pirítóssal. Sült csirke mellé is illik, ha laktatóbbnak szeretnénk a fogást, akkor a barna rizst ajánlom hozzá.
Hozzávalók
- 4 db hurka (véres és májas)
- 2 db alma
- 1 db lilahagyma
- 60 dkg burgonya
- 2 evőkanál liszt
- 1 evőkanál étolaj
- 1.5 dl száraz vörösbor
- 1 kiskanál kiskanál magos mustár
- 5 dkg vaj
- 0.5 dl tej
- só, bors
A hurkákat pirítsuk körbe forró olajban, majd vegyük ki a serpenyőből, és tartsuk melegen. Süssük aranybarnára serpenyőben a cikkekre vágott almát, majd csepegtessük le. A karikára vágott lilahagymát 5-6 perc alatt pároljuk puhára, adjuk hozzá a lisztet, és kevergessük 1 percen át. Ezután öntsük hozzá fokozatosan a bort, keverjük bele a mustárt és a Worcester szószt, majd 1,2 dl forró vízzel öntsük fel, és sűrítsük be. A hurkát tegyük vissza a serpenyőbe, süssük készre, majd az almát is adagoljuk hozzá, és a hurkával együtt melegítsük néhány percig. Közben a meghámozott és kockára vágott krumplit forró, sós vízben főzzük puhára, majd krumplinyomóval törjük át, pürésítsük vajjal és tejjel, sózzuk, borsozzuk.
Tipp: A szegfűbors jó fűszer ebbe az ételbe. A bors mindig frissen őrölve a legjobb.
Hozzávalók
- A tésztához: 25 dkg nullás liszt
- 1.5 dkg élesztő
- 0.75 kiskanál só
- 1.2 dl langyos víz
- olívaolaj
- A feltéthez: 4 evőkanál paradicsompüré
- 8 dkg szeletelt szalámi (vagy sonka)
- 8 dkg kolbász
- 1 db hegyes erőspaprika
- 10 dkg reszelt sajt
- 10 dkg mozzarella
Szitáljuk egy edénybe a lisztet. Az élesztőt és a sót keverjük el alaposan a vízzel, majd öntsük a liszt közepén kialakított mélyedésbe. A tésztát gyúrjuk labdává és egy melegebb helyen hagyjuk a duplájára dagadni (pár óra). Miután megkelt egy belisztezett felületen nyújtsuk 5 mm vékonyra. A tészta tetejére oszlassuk el egyenletesen a paradicsompürét, rendezzük el rajta a szalámit, a paprikát és a kolbászt, szórjuk rá a reszelt sajtot és a karikára vágott mozzarellát. 230 fokra előmelegített sütőben süssük aranybarnára.
Tipp: A szalámi kihagyható, illetve felcserélhető császárszalonnára. Fekete olajbogyóval és lilahagymával is tarkíthatjuk.