Végre itt a gesztenyeszezon! A karácsonyi vásárok már elkezdődtek, előbújtak ódon, kültéri sütőjükkel és ruházatukkal a XX. század elejét idéző gesztenyeárusok. Mindenhonnan forralt bor és sült gesztenye illat árad. Igazán elegáns, háromfogásos menüvel készültem nektek, ami segít az ünnepi ráhangolódásban.
Hozzávalók
- 50 dkg héjas gesztenye
- 2 evőkanál liszt
- 1 tojássárgája
- 5 dkg vaj
- 2 dl tejszín
- 1 dl édes fehérbor (muskotály)
- 4 dkg cukor
- só
Vágjuk be a gesztenye héját egy hegyes késsel. Tegyük bele őket a kuktába, majd öntsük fel sós vízzel és főzzük puhára. Hámozzuk meg, és törjük át krumplinyomón vagy szitán. Ezután borítsuk bele egy lábosba, adjunk hozzá vajat, és pároljuk 2 percig. Hintsük meg a liszttel, kevergessük folyamatosan, majd öntsük fel az egészet borral és egy pohár vízzel. Ízesítsük cukorral, ezt követően pedig forraljuk fel, és sűrítsük be a tojássárgájával elkevert tejszínnel.
Tipp: Megspékelhetjük egy kevés fahéjjal.
Gesztenyés-almás kacsacomb vörösboros aszalt szilvával
Hozzávalók
- 3 bőrös pecsenyekacsa comb
- 2 teáskanál szegfűbors
- 6 szem szegfűszeg
- 1 púpos teáskanál szárított, őrölt gyömbér
- 4-5 szelet bacon
- 30 dkg előfőzött, hámozott gesztenye
- 3 kis, savanykás alma
- 10 dkg aszalt szilva
- 2 dl száraz vörösbor
- 1/2 rúd fahéj
- 3 dkg vaj
- 1 teáskanál cukor
- só
Tisztítsuk meg alaposan a kacsa bőrét, utána dörzsöljük be a szegfűbors, a szegfűszeg, a só és a gyömbér keverékével. Vajazzuk ki vékonyan a sütőtál alját, és oszlassuk el rajta a bacont. Bőrükkel felfelé fektessük rá a combokat, és süssük 16 fokon 2,5 órán át. Egy óra sütés után vegyük ki az edényt, és a hús alá rendezzük el benne a már felszeletelt almát, meg a gesztenyét. Végül keverjük össze a szalonnás szafttal. Mielőtt visszatennénk, morzsoljuk egyenletesen az ételre a vajat, majd rakjuk vissza sülni. A kacsát locsoljuk meg néha a saját levével úgy 10-15 percenként. Egy lábosban forraljuk fel a vörösbort fahéjjal és cukorral, majd adjuk hozzá az aszalt szilvát, és főzzük addig, amíg a gyümölcs magába nem szívja a bort, illetve el nem párolog a lé nagy része.
Tipp: Ha már karácsonyi fűszereket veszünk elő, akkor egy kevés kardamommal is feldobhatjuk az ételt. Egész pecsenyekacsát is süthetünk hasonló elven, ekkor a belsejébe kell töltenünk a gyümölcsöket.
Hozzávalók
- 10 dkg étcsokoládé
- 25 dkg gesztenyepüré
- 25 szem magozott meggybefőtt (elhagyható)
- 7 dkg vaj
- 7 dkg porcukor
- 1 kávéskanál vaníliaaroma
- 3 evőkanál brandy
- 1,5 dkg kakaópor
- 2 evőkanál darált dió és csokoládédara
- 2 evőkanál cukordara, cukorgyöngy
Tördeljük apró darabokra a csokit, majd készítsünk vízfürdőt. Egy edényben forraljunk vizet, a tetejére tegyünk hőálló tálat, aminek az alját nem érinti a folyadék. Olvasszuk meg a csokoládét. Keverjük hozzá a gesztenyemasszát, a vajat, a porcukrot, a vaníliát és 1 evőkanál brandyt. Dolgozzuk össze alaposan, hogy krémes állagú legyen, majd tegyük hidegre. A meggyet áztassuk be a maradék brandybe (ha nem szeretnénk meggyet, akkor csak az előbb említett 1 evőkanál brandyvel számoljunk). A masszából formázzunk nedves kézzel diónyi nagyságú golyócskákat úgy, hogy a közepébe sodorjuk bele a meggyet. Készítsük elő a dekorációt; szórjuk lapos tányérokba a diót, a gyöngyöket, a kakaót, meg a csokireszeléket. Kedvünk szerint választhatunk, hogy melyikben görgetjük meg a golyókat. Tegyük bele egyenként kis mignonos vagy bonbon-papírokba.
Tipp: Csakis tálalás előtt forgassuk bele a dekorációba a golyókat. A gesztenyés finomság közepébe akár mandulát, aszalt szilva darabot, főtt gesztenye-részt, vagy mogyorót is rakhatunk.