A medvehagyma talán nem régóta került a magyar konyha használatába, ám finom, szolid íze miatt legalább egyszer megéri kipróbálni. Csak az önkéntes “levadászásnál” vigyázni kell arra, nehogy összekeverjük a gyöngyvirág levelével!
Hozzávalók
- fél kg medvehagymalevél
- 1 liter víz
- 1 üveg fehérbor
- 5 tojássárgája
- pirított kenyérkocka
- olaj
- 2 kiskanál keményítő
Vágjuk félbe a medvehagymát, pároljuk meg olajban, majd engedjük fel vízzel, és főzzük fél órán át. Oldjuk fel a borban a keményítőt és öntsük a leveshez. Utána keverjük el benne a tojássárgáját. Tálaljuk pirított kenyérkockákkal.
Tipp: A hagyma egy részét helyettesíthetjük újhagymával is, és a levest ízesíthetjük tarkaborssal.
Hozzávalók
- 70 dkg medvehagymalevél
- 6 evőkanál zsemlemorzsa
- 20 dkg gomba
- 10 dkg margarin
- 10 dkg sárgarépa
- 4-5 evőkanál olívaolaj
- 2 dl tejföl
- 5 dkg trappista sajt
- petrezselyem, só, bors ízlés szerint
Főzzük meg a leveleket, majd csepegtessük le őket. Pároljuk puhára a sárgarépát és a gombát olajon (beledobhatjuk az apróra szaggatott petrezselymet is). A margarin felével kenjük ki a tepsit, szórjuk bele a zsemlemorzsa felét, és rendezzük el benne a kinyomkodott medvehagyma fele részét. Hintsünk rá kevés borsot, kenjük rá a tejföl 1/2-ét. Fedjük le a tetejét a medvehagyma másik felével és a maradék zsemlemorzsával. Végül adjuk hozzá a visszamaradt tejfölt. A margarint apróra tördelve tegyük rá, majd reszelt sajttal hintjük meg a tetejét.
Tipp: Ez a fogás így egy köret csupán, ha kiadósabb ételt szeretnénk, vegyünk lasagne lapokat, és ugyanúgy pakolgassuk egymásra a hozzávalókat, mint a receptben.
Hozzávalók
- 50 dkg finomliszt
- 25 dkg margarin
- 2 tojás
- 2 dl zsíros tejföl
- 1 dl tej
- 2 dkg élesztő
- 2 teáskanál cukor
- 1 csokor medvehagyma
- reszelt sajt, só
Morzsoljuk el a lisztet a margarinnal, keverjük bele a tejfölt és egy tojást, majd óvatosan sózzuk meg. Langyos tejbe tegyünk cukrot, és futtassuk meg benne az élesztőt, majd öntsük a masszába és gyúrjuk tésztává. Az apróra vágott medvehagymát is adjuk hozzá. A tésztát pihentessük egy tálban 2 órán át, hűvös helyen. Lisztezett tésztán nyújtsuk ki és hajtogassuk. Minden hajtás után hagyjuk 20 percet állni – ezt a metódust legalább háromszor ismételjük meg. Ezután újból nyújtsuk ki, majd vagdossuk be a tésztát, és pogácsaszaggatóval (vagy kis átmérőjű pohárral) szaggassuk ki. A formákat helyezzük nagyjából egy centi távolságba egymástól egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, és süssük 180 fokos sütőben aranybarnára.
Tipp: Szúrópróbával ellenőrizzük a pogácsákat: ha nem ragad, akkor már jó.